Çiğdem Akkan

Çiğdem Akkan

Dr. Av. Çiğdem AKKAN, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2003 yılında mezun olmuştur. Daha sonra, 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı'ndan mezun olmuştur ve yüksek lisans tezi ticaret hukuku alanında "Acentelerin Müvekkili Temsil Yetkisi" konusundadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalı'ndaki doktora öğrenimini 2019 yılında "Rekabet Hukukunda Rakipler Arası Bilgi Değişimi" konulu doktora tezi ile başarılı bir şekilde tamamlamıştır. 

Dr. Av. Çiğdem AKKAN iyi derecede İngilizce bilmektedir. Dış ticaret ve uluslararası pazarlama alanında uzman olan Dr. Av. Çiğdem AKKAN, 2000-2010 Incoterms ve ithalat/ihracat anlaşmalarında ödeme şekilleri alanında tamamladığı eğitim sonucu uzmanlık sertifikası almıştır. Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen Enerji Hukuku İleri Eğitim Programı'na katılarak katılım sertifikası almıştır.  Ayrıca, Universidad Carlos III de Madrid International Arbitration Summer Course ve STN Global Executive Management Ltd.-UK tarafından düzenlenen Uluslararası Tahkim eğitim programına katılarak katılım sertifikası almıştır. Av. Çiğdem AKKAN aynı zamanda LCIA (London Court of International Arbitration) bünyesinde bulunan YIAG (Young International Arbitration Group) ve Genç ISTAC (İstanbul Tahkim Merkezi) üyesidir.

Dr. Av. Çiğdem AKKAN, 2014-2018 yılları arasında İzmir Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde ticaret hukuku alanında eğitmenlik yapmış; ayrıca İzmir Barosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu ve Enerji Hukuku Komisyonu'nda aktif olarak çalışmıştır. Dr. Av. Çiğdem AKKAN ayrıca 2018- 2021 dönemi için İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği (DEÜDER) yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.

Dr. Av. Çiğdem AKKAN'ın; "Acentelerin Müvekkili Mahkemede Temsil Yetkisi" (Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Dergisi), "Acentelerin Komisyon Hakkı" (İzmir Barosu Dergisi) ve Akaryakıt Bayilik Sözleşmelerinde Rekabet Etmeme Yükümlülüğü" (Rekabet Dergisi) olmak üzere üç adet yayınlanmış, hakemli bilimsel makalesi bulunmaktadır.

Dr. Av. Çiğdem AKKAN özellikle rekabet hukuku, şirketler hukuku, uluslararası ticaret hukuku, enerji hukuku, tahkim hukuku, sözleşmeler hukuku ile fikri ve sınai mülkiyet hukuku alanlarında çalışmaktadır. 

av.cigdemakkan@akkan.av.tr